Hodnota handmade výrobků a slow fashion

Ve Valéru se zaměřujeme na kvalitu handmade výrobků a chceme ukázat, že rukodělná tvorba může naplnit i vysoká očekávání.

V posledních několika letech se slovo “handmade” skloňuje ve všech pádech a mnoho lidí se vrací k rukodělné tvorbě. Někteří se jí živí, jiní si tímto způsobem přivydělávají. České kutilství má svou dlouholetou tradici, ale o tom dnes psát nechceme – chceme ukázat, že rukodělná tvorba může být velice kvalitní a směle konkurovat běžně nabízeným výrobkům či je dokonce kvalitou předčit.

Marabu

Autor: Martina Burianová – Marabu

KrivKat

Autor: Kateřina Křivohlavá – KrivKat

madeINhome

Autor: Jana Inašová – madeINhome

Claudia

Autor: Claudia Cimini – Claudia Cimini Jewellery

Je pochopitelné, že s přibývajícím množstvím tvořivě se angažující populace lze najít i mnoho nekvalitní produkce. Ve Valéru však pro Vás vybíráme osvědčené autory, kteří se rukodělné tvorbě věnují několik (i desítek) let a jejich výrobky jsou vypilované takřka k dokonalosti. Narozdíl od různých řetězců nabízejících módu, doplňky či šperky zde máte možnost poznat konkrétního člověka, který za výrobkem stojí, často od začátku do konce, a dává pozor, aby každá část výrobního procesu splňovala jeho požadavky na kvalitu. Oproti tomu masově vyráběné šperky a oblečení vznikají často kdesi na druhé straně světa v nějaké továrně, kde nikdo nemá čas zkoumat, zda se někde nepáře nějaký šev, sedí vzor šatů nebo dobře drží zapínání šperku. Nehledě na pracovní podmínků tamních zaměstnanců továren nebo vlivu na životní prostředí. Víte, že jenom v České republice je dle údajů Ministerstva životního prostřední každý rok vyhozeno kolem 200 000 tun textilu, což přestavuje přibližně 20 kg textilu na osobu? Většinu tvoří neprodané zboží z velkých řetězců.

Eire

Autor: Irena Šmerková – Eire

SarkaS

Autor: Šárka Schmelzerová – SarkaS Design

Podobný trend můžeme pozorovat hlavně v oblasti gastronomie, kde se lidé vracejí k lokálním zdrojům. Takzvané “slow food” se dá obdobně aplikovat i na módu – tzv. “slow fashion” je pojmem, který se objevil už v roce 2007 v Anglii a propaguje místní výrobu od malých návrhářů a značek. Brojí proti tupému následování trendů, které se mění co pár měsíců, a radí pořídit si kvalitní a jedinečné kousky, které budete rádi nosit i za několik let. Navíc máte jistotu, že v podobném či stejném modelu nepotkáte deset dalších lidí, jen co vyjdete na ulici. Máte možnost být jedineční a zapamatovatelní.

Love Polka Dots

Autor: Veronika Oliva – Love Polka Dots

Rakay

Autor: Radka Zrůstková – Rakay Original

A pokud vás ani výše zmíněné argumenty nepřesvědčily, je tu ještě jeden příklad k zamyšlení. Ano, šaty od návrhářky Vás vyjdou třeba na 3000 Kč, ale zato Vám krásně sedí a rádi je nosíte. Pokud si je za jednu sezónu na sebe vezmete třeba 20x, cena za jedno nošení se rázem sníží na 150 Kč. Zato tričko z řetězce za “pouhých” 400 Kč, které jste si v nakupovací horečce koupili, vám nakonec ani moc nesedí a po prvním vyprání se divně natáhne a sežmolkuje. Vezmete si ho možná dvakrát a pak bude ležet pár let na dně skříně, než ho vyhodíte nebo odvezete na chatu. Cena za jedno nošení je tak 200 Kč, tedy více než za zdánlivě “drahé” šaty. Navíc se správnou péčí Vám kvalitně ušité šaty vydrží krásné minimálně několik dalších let.

Myslete na to, až Vás příště popadne chuť si něco pěkného koupit a raději než do obchodního centra zamiřte k nám do Valéru na Kollárovu 16. Jsme tu pro Vás út,st a pá 11-18, čt 11-19 h a so 9-15 h.

In the Name of Wood

Autor: Marek Čop – In the Name of Wood

Lukas.Pipes

Autor: Lukáš Růžička – Lukas.Pipes

von Hanke

Autoři: Martin a Andrea Píchalovi – Von Hanke

Mark for Men

Autor: Marek Novotný – Mark for Men
FacebookTwitterGoogle+