Jak to začalo aneb Pár slov o Valéru

Co je to vlastně ten Valér a co náš název znamená? Kde se tu vzal a jak to u nás vypadá? To všechno se dozvíte v prvním příspěvku našeho blogu.

rek01_1200

Valér ve stínu stromů poledního slunce.


V původní zástavbě vedle karlínského kostela se nachází Valér, nový prodejní prostor českých handmade výrobků. Ale vlastně úplně nový není – již dříve fungovala na stejném místě galerie ArteSilver, kterou spoluzaložila zlatnice Věnina Kolomazníková. Na podzim roku 2015 to ale vypadalo, že po odchodu jednoho z majitelů bude s galerií konec. To nám, partě kamarádů kolem Věniny, přišlo tak líto, že jsme začali vymýšlet, jak by naše oblíbené místo mohlo dál fungovat.


Už na začátku jsme se jednoznačně shodli, že je potřeba změnit koncept galerie. Ruku v ruce se změnou konceptu jsme se rozhodli i pro změnu jména. Jednou z inspirací nám byly úspěšné pop-up akce Renči z RENN for MEN, která se zaměřuje na elegantní retro módu a které skvěle zapadají do prostoru na Kollárově. My jsme se rozhodli pro širší pojetí a kromě módy nabízíme i šperky a doplňky, ale příklon k vintage, retru, upcyklaci a celkově elegantnějšímu a luxusnějšímu zboží se nám zdál jako to pravé ořechové. Chceme totiž ukázat, že handmade výrobky mají svoji hodnotu a mohou uspokojit i náročné zákazníky, jakými jsme ostatně i my sami. Proto jsme nakonec ze všech možných návrhů na název (a věřte mi, že potenciálních názvů jsme měli pár desítek) vybrali “Valér”, protože slovo “valér” označuje estetickou hodnotu uměleckého díla. Abychom podpořili výjimečnost Valéru, rozhodli jsme se pro odvážný krok – všechno zboží je unikátní a nikde jinde stejné nenajdete (rozhodně ne v Praze). Povedlo se nám navázat spolupráci s autory a značkami, které to vidí podobně jako my a zaměřují se na kvalitní handmade módu, doplňky či šperky.

rek01_1200

Věcí bylo spousta. Vše bylo potřeba probrat, roztřídit, nepotřebné vyhodit a co mělo zůstat, pečlivě uklidit.

rek02_1200

Kamenná zeď dala vyniknout bílým rámům i vitrínám, které pro nás vyrobil pan Pícha.

rek03_1200

A bylo skoro hotovo. Jen odvézt skleněné vitríny, uklidit a nainstalovat výrobky.

001_1200

Tříměsíční rekonstrukce byla u konce, produkty vystaveny a už jen stačilo slavnostně otevřít.

Vymýšlení konceptu ale bylo jen první fází a bylo potřeba pustit se do práce. Po Vánocích proběhla velká inventura a náš pracovní “tým Valér” (tedy Věnina, Marek, Zuzka a Wendy) začal s rekonstrukcí. Kamenné stěny s obloukovou klenbou byly skvělým základem, ale zbývalo spousta práce – vyklidit prostory, přemalovat okna, nachystat elektřinu (včetně ručně dělaných “větvičkových” světel), připravit výstavní prostory a plno dalšího. Do toho jsme museli ještě řešit zdlouhavou administrativu a náš původní plán otevřít během března vzal brzy za své. I přes průtahy se nakonec vše povedlo – jak moc, to už necháme na posouzení vám.

Zveme vás na návštěvu Valéru  – sídlíme na Kollárově 16 vedle karlínského kostela a jsme tu od úterý do soboty mezi 11. a 18. hodinou.

003_1200

Módní dřevěné motýlky od Marka Čopa – In the Name of Wood.

002_1200

Vintage koutek s doplňky pro ženy i muže od Renči – RENN for MEN.
FacebookTwitterGoogle+