Nahlédnutí do elfí dílny Ireny „Eire“ Šmérkové

V dnešním blogu se můžete seznámit s další členkou Valér týmu – Irčou „Eire“ Šmérkovou a jejími elfími šperky.

Irena Šmérková

Irča jako lesní elfka, foto by Lukáš Řádek.

Irča Eire Šmérková je jedním z členů Valér týmu – konkrétně má u nás na starosti vedení blogu a komunikaci s médii. Je vystudovanou překladatelkou a bohemistkou, ale po studiích se od původní profese poněkud odchýlila a začala se živit jako šperkařka pod značkou Eire handmade. Její romantické stříbrné elfí šperky můžete najít i u nás ve Valéru. Více o ní a její tvorbě se můžete dozvědět v dnešním rozhovoru.

Jak ses dostala k výrobě šperků a jak dlouho už se jí věnuješ?

Základy korálkování mi ukázala kamarádka v létě 2007, pořádně jsem se šperkům začala věnovat o rok, dva později. Ze začátku jsem spíš korálkovala – navlékala, ketlovala… s drátkem jsem to moc neuměla a když jsem poprvé viděla někde na zahraničních stránkách wire-wrapping, byla jsem přesvědčená, že se to tak krásně nikdy nenaučím. Ale líbilo se mi to tak moc, že jsem to zkoušela a zkoušela a bylo to lepší a lepší. Začátkem roku 2010 jsem se rozhodla šperkům věnovat naplno, pořídila si živnosťák, začala prodávat na fleru a pracovat se stříbrem. Kdyby nebylo fleru, tak se nejspíš šperky neživím, původně mám totiž vystudovanou bohemistiku a překladatelství z francouzštiny. Překladům se stále věnuji, letos dokonce vyšla knížka Adéla na svatbě královny Margot od francouzské autorky Silène Edgar, kterou jsem překládala pro nakladatelství CooBoo. Šperky ale tvoří hlavní náplň mé práce.

z výroby
z výroby
z výroby
z výroby

Vyzkoušela sis i šperkařinu na plný úvazek – jaká to pro Tebe byla škola? Bylo to pro Tebe osvobozující nebo spíše svazující?

Řekla bych, že je to oboje. Osvobozující v tom, že jsem svým vlastním pánem, můžu dělat to, co mě baví, rozvrhnout si čas, jak potřebuju, nemám nad sebou žádného šéfa… jsem docela introvert, takže mi vyhovuje být celý den zavřená v dílně a vyrábět, a jsem ráda, že nejsem nucená být v nějakém kolektivu, který jsem si nezvolila. Mezi handmade tvůrci jsem za těch několik let potkala spoustu skvělých lidí, se kterými se můžu sejít, když mám chuť být společenská, potřebuju poradit nebo si jen tak pokecat a postěžovat.

Zároveň je to ale těžké – je potřeba mít velkou sebedisciplínu, dělat i spoustu věcí, které člověka nebaví (třeba administrativa) a přemýšlet prakticky, jako podnikatel, ne jen jako nadšený tvůrce. To mi občas stále dělá problém, hlavně při nákupu materiálu, který vlastně nepotřebuji, ale když ony ty kamínky jsou tak hezké, že :) Nepříjemné jsou i výkyvy příjmů, člověk vlastně nikdy neví, co bude, a musí počítat s tím, že se třeba měsíc nebo dva nebude dařit a mít připravenou potřebnou rezervu. Také je to někdy docela stres, když se sejde více věcí najednou a člověk do toho třeba onemocní, chystá se na dovolenou nebo je před Vánoci – nikdo mě totiž v mé práci nezastoupí.

Eire

Eire při práci.

Pracuješ několika technikami – kterou máš nejraději? Jsou nějaké techniky, které by ses chtěla ještě naučit, které by sis chtěla vyzkoušet?

Techniky kombinuji hlavně dvě – wire-wrapping a klasickou šperkařinu. Líbí se mi právě ta kombinace, wire-wrapping je moje srdcovka, ale šperkařské techniky dávají šperkům větší odolnost a trvanlivost a umožňují zakomponovat do šperků prvky, které by se jen s drátem těžko vyráběly. Zjišťuji, že postupem času jsem se od wire-wrappingu trochu odchýlila a hlavně jednodušší věci dělám často jen klasicky pájené. Pájení jsem se dlouho bála a dodnes je to pro mě větší výzva než práce s drátkem, takže když se mi něco složitějšího povede, mám z toho velkou radost. Proto asi momentálně vyhrávají klasické šperkařské techniky – vidím tam velký prostor pro zlepšení. Ráda bych se víc věnovala technice odlévání do ztraceného vosku, chtěla bych se naučit lépe vyřezávat se šperkařskou pilkou, zkoušet různá zasazení kamenů… chtěla bych se spíš dostat víc do hloubky v rámci jedné techniky než se pouštět do nových. I tak mám pocit, že se budu mít ve šperkařině celý život co učit :)

Jak relaxuješ? Zbývá Ti ještě čas na nějaké jiné zájmy a koníčky?

Momentálně jsem čerstvě na mateřské se synkem, takže nejvíc relaxuju spánkem, když mi dítě usne :) Jinak jsem nadšený knihomol (nejvíc čtu asi fantasy, ale i leccos jiného), sleduju různé filmy a seriály, baví mě hrát deskové hry. Ráda si taky zajdu do restaurace na nějaké dobré jídlo nebo když je pěkně, tak vyrazíme někam na výlet (a ideálně to spojíme s nějakou tou restaurací nebo cukrárnou!). Dřív jsem se věnovala orientálnímu a bollywoodskému tanci, chodila do posilovny nebo běhat, tak doufám, že se k nějakému pohybu zase vrátím, až bude Davídek trošku větší.

z výroby
z výroby
z výroby
z výroby

Jaké máš plány do budoucna?

Kdybyste se mě zeptali před rokem, byla by moje odpověď nejspíš diametrálně odlišná – měla jsem plno pracovních plánů na zlepšení, rozšiřování sortimentu, propagace atd. Loni na podzim ale přišlo lehčí vyhoření, najednou jsem měla pocit, že moje práce nemá vůbec smysl a reálně jsem přemýšlela, že se nechám někde zaměstnat. Jedna nabídka práce dokonce přišla, ale po úspěšném pohovoru jsem zjistila, že jsem těhotná, a tak jsem nabídku odmítla a rozhodla se nechat všemu volný průběh. Nakonec jsem byla mile překvapená – letošní rok byl pracovně velmi úspěšný a vrátila se mi i chuť do práce. Teď si užívám kreativního volna a tvořím jen tak zlehka, ale šperkům se určitě chci dál věnovat. Pokud to půjde, ráda bych se vrátila k zakázkám, které jsem nyní kvůli mateřské zrušila a které tvořily velkou část mé pracovní náplně. Taky bych ráda rozšířila sortiment elfských a přírodně laděných snubních prstenů, se kterými jsem loni začala a byly velmi oblíbené.

Irena Šmérková

Dubové stříbrné snubní prsteny.
Irena Šmérková

Elfí stříbrní snubní prsteny na zakázku.
FacebookTwitterGoogle+