Nahlédnutí do kožedělné dílny značky MontMat

V dnešním blogu se můžete seznámit s Danou Crlíkovou, která stojí za značkou MontMat nabízející kvalitní ručně dělané výrobky z kůže.

Dana

Dana Crlíková.

Za značkou MontMat stojí Dana Crlíková, která navrhuje i šije krásné výrobky z kůže. Její tvorba je velmi široká, najdete zde peněženky, obaly na knihy či diáře, opasky, šperky… ale hlavně dámské i pánské kabelky a tašky, které jsou jejím oblíbeným výrobkem. Více o ní a její tvorbě se můžete dozvědět v dnešním rozhovoru.

Jaké je Vaše původní povolání a kdy a jak jste se dostala k tvorbě z kůže?

Vystudovala jsem střední průmyslovku, obor textilní technologie. Nikdy jsem ale práci v tomto oboru nedělala a pracovala jsem mimo obor, ponejvíce administrativně v kanceláři. K tvorbě z kůže jsem se dostala až na konci své mateřské dovolené. To jsem si jednou koupila knížku o šití kabelek a velmi mě zaujala sekce kabelky z kůže. Tak jsem se začala více zajímat, vyhledávat na internetu jak vlastně na kůži, kde ji koupit, jak na stehy apod. Prostě jsem tomu propadla a vše kolem kůže jsem začal hltat.

Pojmenování značky MontMat vzniklo vcelku rychle. Přemýšlela jsem, jak značku pojmenovat a byly zde 2 cesty – použít své jméno nebo něco úplně jiného. Nakonec rozhodl docela jednoduchý nápad – spojila jsem jméno našeho psa Montyho a jméno syna Matyáše. Odtud tedy MontMat. A myslím, že je to originální a dobře vyslovitelné (i případně v zahraničí).

z výroby
z výroby
kabelky

Kabelky značky MontMat.

Věnovala jste se různým technikám (malba na trička, výtvarné kurzy), čím to u Vás vyhrála právě kůže?

Jak říkáte, věnovala jsem se spoustě výtvarných technik. Vždycky jsem si něco přečetla od p. Brydové a hned jsem to chtěla zkusit. Takže jsem malovala na trička, na hedvábí, na sklo, navlékala jsem korálky nebo jsem zkoušela také tvorbu z fima.

Nicméně, zpracování kůže je pro mě takový vyšší level. Vzpomínám na okamžik, když jsem si ušila svoji první kabelku. Byla jsem na sebe strašně pyšná. Baví mě kůži barvit, kombinovat různé barvy, miluji hranořízkování (řezání okrajů) a další věci. Jsou tu ale možnosti, které ještě stále nemám prozkoumané, například pokročilé zdobení.

z výroby
z výroby
kabelky

Dana si kůži i sama barví.

Máte široký sortiment, který typ výrobku máte nejraději – jak na nošení, tak při vyrábění?

U mě vyhrávají určitě kabelky. Moje kreativita se odráží právě v nich. I když jsou na výrobu nejnáročnější, protože je šiji ručně a ze silnější kůže. Miluji originalitu a nerada se opakuji. Proto je každá kabelka z mé dílny jiná. Pro sebe jsem si samozřejmě kabelku vytvořila také a stále ji nosím. A také mě velmi vyhovuje peněženka MontMat dle střihu, který jsem si vymyslela.

z výroby
z výroby
Zuzka Topalli

MontMat nabízí kabelky mnoha barev, střihů a stylů.

4. Jaké jsou výhody a úskalí nezávislého designera na volné noze? Co byste poradila těm, kteří o takové kariéře zatím jen sní?

Asi po pravdě ještě nejsem ta pravá osoba, která by mohla někomu radit. Na volné noze jsem poměrně krátce. Všechny vydělané peníze dávám zpět do materiálu a věcí nejnutnějších potřeb.
I když musím říct, že je to s podnikáním čím dál lepší. Lidé si značku MontMat začínají pamatovat a sledují mě na sociálních sítích nebo na portálu Fler.cz. Za což jsem velmi ráda, potěší mě samozřejmě každá pochvala od klienta. Člověka to velmi nabíjí a tím vlastně mé podnikání posouvá dál.
Moc mě tato práce baví. Kreativní činností jsem se živit chtěla vždycky. Sice mě v nejbližší době opět čeká mateřská dovolená, nicméně práce s kůží určitě nechci nechat.

Jedna vada tady ale pro mě je. Je jí práce z domu. Mám ráda společnost a jediným mým společníkem je čtyřnohý pejsek Monty, se kterým si bohužel moc nepopovídám. Proto ráda jezdím na prodejní trhy, kde se setkávám s jinými podobnými lidmi, které baví práce, a ráda si s nimi vždy popovídám. Je to úplný jiný svět.

z výroby
z výroby
montmat

Detaily práce s kůží.

5. Jaké máte plány do budoucna a co byste ráda zrealizovala, ale zatím na to nebyl čas nebo prostředky?

Do budoucna mě láká absolvovat kurz šití bot z kůže. Jednou jsem si sama zkoušela ušít boty před dovolenou, takové letní pantofle, někdy se jim říká páskáče. Ale nedodělala jsem je a pak už jsem na to neměla dost času ani vůle. A možná mě ještě láká práce ze dřevem, ale to je spíš taková vize a vzdálenější budoucnost.

Srdce

Klíčenky se jménem.
Srdce

Obal na diář.
FacebookTwitterGoogle+