Nahlédnutí k Zuzce Topalli a její značce Workshop na kolečkách

V dnešním blogu se můžete seznámit s první členkou Valér týmu – Zuzkou Topalli a její značkou Workshop na Kolečkách.

Zuzka Topalli

Zuzka s mozaikou.

Zuzka Topalli je jedním z členů Valér týmu – konkrétně má u nás na starosti organizaci kurzů. Sama má s vedením kurzů několikaleté bohaté zkušenosti. Její tvorba je velmi pestrá – od vazby knih a výrobu ručního papíru přes šperky až po skleněné mozaiky. Jak se vlastně ke tvoření dostala a co ji na kurzech nejvíc baví? I to se dozvíte v dnešním rozhovoru.

Tvoříš pod značkou Workshop na Kolečkách – kde se tenhle název vzal?

Workshop na Kolečkách vznikl celkem náhodou. Ještě než se narodil první syn, tak jsme s mužem měli malinkatý krámek, kde se konaly workshopy. Pak po nějaké době bylo třeba, abych byla flexibilnější, a tak vznikl nápad, že bych mohla na místa spíše vyrážet já se svojí taškou na kolečkách než být pevně spoutaná na jednom místě. Tak se konal první workshop v místní kavárně Café Start na Praze 4, kam jsem fakticky dojela s kolečkovou taškou, kterou jsem dostala od kamarádky na vysoké, protože jsme do školy neustále tahaly nějaký materiál na tvoření a já jezdila autobusem, nikoli autem. A Workshop na Kolečkách byl na světě.

z výroby
z výroby
z výroby
z výroby

Máš docela široký záběr – ruční deníčky, šperky, mozaiky… která z technik tě baví nejvíc? A co by sis ještě ráda vyzkoušela nebo čemu by ses ráda věnovala více?

Miluji proces vznikání věcí a to doslova, mám ráda svobodu ve své tvorbě, možnost kombinovat, hrát si. Ráda si najdu chvilku na všechno. Nemám žádnou svoji nejoblíbenější techniku, jen někdy spíše tvořím šperky (v rámci vysoké jsem půl semestru strávila ve zlatnickém kurzu), ale miluji malbu, učaroval mi ruční papír, knížky – to je moje a mozaika je vyloženě relax. Ráda nějaký materiál či techniku prezentuji i jinak, než se běžně očekává. Teď jsem objevila šicí stroj, což vedlo k tomu, že jsem namalované plátno přeměnila na obal na zápisník, prostě ideální stav. A i když se vše může zdát být různorodé, veškerou tvorbu spojuje jedno – proces a barvy. I při experimentování, kdy objevuji nové cesty a možnosti, se zaměřuji na výraznou barevnost a práci s kontrasty.

Co máš vlastně vystudované? Máš nějakou uměleckou školu?

Vystudovala jsem Applied Arts, Ba (Hons) Applied Art na Hertfordshire University, Hertfordshire, UK. Tříletý umělecký obor (zde by se to asi nejlépe přirovnalo k užitému umění) byl zaměřen na spoustu věcí, přes práci s textilem, ručním papírem, práci s kovy, dřevem, zlatničinu, keramiku, sklo… Ačkoli jsem na školu šla s tím, že chci pracovat se sklem, tak jsem si zamilovala ruční papír, ze kterého jsem vlastně graduovala. V rámci studií jsem ještě jeden semestr studovala Bookbinding: „Making an unique artist book“ v Londýně, na City Lit Univerzity.

Živíš se vlastní tvorbou a kurzy nebo to máš jako koníčka? A jaké kurzy teď chystáš?

Momentálně čekám velmi očekávané druhé miminko, takže je to spíše o najití si chvilky pro sebe, když je starší syn ve školce, a o tvoření z radosti, ale v budoucnu mám v plánu zas vyrazit na trhy a věnovat se prodeji. Takže teď je to spíše koníček a budoucí čas ukáže.
Tento rok, vzhledem k miminku, mám ve Valéru vypsaný pouze jeden kurz – Japonská vazba, který se koná 15. 10. 2016. Jinak pořádám u sebe doma pro zájemce kurzy individuální. Je to pro mne lehčí a spoustě lidem vyhovuje, že se jednoduše dohodneme na čase, který vyhovuje jim. Jinak pořádám v podstatě kurzy i všech dalších technik – mozaiku, diář – klasickou knižní vazbu, vazbu dlouhou nití, dílničky pro děti jak s mozaikou, tak i oblíbenou knížkovací, ale vidím to spíše na jaro nebo začátek léta, podle toho, jak to miminkem půjde. Pokud nepůjde, tak zas až na podzim.

z výroby
z výroby
z výroby
z výroby

Co tě na vedení kurzů nejvíc baví a co je naopak nejtěžší?

Nejvíce mne těší, když lidé přicházejí bez znalosti a odcházejí s pěknou věcí, se kterou se mohou doma pochlubit, případně své nově nabyté zkušenosti dále uplatnit, potěšit svou tvorbou lidi ve svém okolí. Někdy bývá náročné sladit větší počet lidí dohromady, kdy někdo je rychlý, někdo zase pomalejší, tak, aby vše pěkně plynulo a dobře na sebe navazovalo.

Jak ses dostala ke spolupráci s týmem Valér?

Věnina mne oslovila, zda bych u ní (ještě když existovalo Studio ArteSilver) nechtěla uspořádat workshop, a tak jsem se seznámila s prostorem, který od té doby prošel neuvěřitelnou a krásnou proměnou – vznikl Valér, kde workshopy nejen mám, ale též organizuji. Což mne těší, jelikož jsem za poslední čtyři roky kolečkování po všech možných místech nasbírala spoustu zkušeností a mám tak jasnou představu, jak je dobré workshop prezentovat a i mám porozumění pro lektory, jelikož to znám i z té jejich stánky.

In the name of wood

FacebookTwitterGoogle+